Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Dwór Zieleniewskich

Sharing is caring!

Dwór Zieleniewskich

ul. Piłsudskiego 47 a , 32-540 Trzebinia

Dwór wzniesiono w XIV wieku. Jego pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów.  W dalszej swojej historii właściciele zmieniali się wielokrotnie. Również sam obiekt był przebudowywany. Ostateczna forma powstała w XVIII wieku. Obecnie Dwór jest to częściowo podpiwniczony, przykryty charakterystycznym łamanym dachem polskim, od frontu zwieńczony cztero-kolumnowym portykiem.

Dzisiejsza nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini. Dwór nie remontowany, z czasem zaczął podupadać, podobnie jak inne tego typu obiekty w Polsce.
Przez długie lata znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich – Zbigniewa Zieleniewskiego. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem odbudowy dworu był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast na poddaszu usytuowano pokoje hotelowe.
W podziemiach budynku swą działalność prowadzi  restauracja „Dwór Zieleniewskich”.
Utworzona w odbudowanym dworze instytucja kultury prowadzi  działalność organizując  koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi.
W jego murach gościli między innymi: Danuta Rinn, Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Anna Maria Jopek, Magdalena Umer, Cezary Pazura, Janusz Olejniczak, Justyna Steczkowska, Stanisłąw Soyka oraz cała plejada innych polskich gwiazd, zespołów oraz kabaretów.

 Od 1 lipca 2011 roku Dwór Zieleniewskich jest jedną z placówek Trzebińskiego Centrum Kultury.

 

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.