Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Rynek w Chrzanowie

Sharing is caring!

Rynek w Chrzanowie

ul. Rynek,  32-500 Chrzanów

Rynek w Chrzanowie – Początki

Miasto Chrzanów zostało lokowane na prawie magdeburskim w połowie XIV w. w okresie panowania Kazimierza III Wielkiego. W pobliżu świątyni wytyczono rynek z siedmioma wychodzącymi zeń ulicami; cztery spośród nich lekko przesunięto w stosunku do narożników obszaru. Miasto zachowało do dziś typowo średniowieczny układ ulic miast lokowanych na prawie magdeburskim, z centralnie położonym kwadratowym rynkiem i rozchodzącymi się z niego pod kątem prostym ulicami.

Zabudowa Rynku

Cała zabudowa podobnie jak stojący pośrodku ratusz była drewniana. Domy posiadały charakterystyczne podcienia. Na wybrukowanej nawierzchni odbywały się targi w każdą sobotę a raz do roku – w odpust św. Mikołaja (patrona fary) – ośmiodniowy jarmark. Niestety – większość drewnianych XV i XVI wiecznych budynków została strawiona przez szalejące w XVII wieku pożary. Piętrowy ratusz z zegarem przetrwał jeszcze do XVIII w.

XIX i XXw. – liczne zmiany

Kamieniczki, które możemy oglądać wokół Rynku, w większości zbudowano w połowie XIX i na początku XX w. Najstarsza kamienica pochodzi z wieku XVIII ale najciekawszą jest wybudowana w latach 1905-1907 secesyjna kamienica Jakuba Braunera (pod numerem 13). Bogato zdobiona ornamentami roślinnymi, z wielkim plastycznym monogramem właściciela umieszczonym na stylizowanej tarczy herbowej. Projekt budynku prawdopodobnie pochodził z pracowni katowickiego architekta Józefa Kutza. Pierwotnie posiadała balkony (usunięte w 1965 r.) Od 1893 roku następowało powolne przemieszczanie się centrum miasta z okolic Rynku Głównego w kierunku nowo utworzonej, pięknej, szerokiej ulicy w południowo-zachodniej części miasta. To właśnie w tym roku, po zakupie gruntów przez miasto od rodziny Loewenfeldów została wytyczona nowa ulica – Aleja Henryka. Aleja Henryka stała się „wizytówką” miasta, jego reprezentacyjną ulicą, skupiającą szereg gmachów publicznych (m.in. starostwo powiatowe) i budynków prywatnych.

Po II Wojnie Światowej Rynek zyskał nową funkcję – reprezentacyjno-rekreacyjną. W miejscu w całości wybrukowanego placu ze studnią na środku powstał skwer z centralnie usytułowaną fontanną. Niestety, dopuszczenie ruchu samochodowego i zagrodzenie zielenią większości terenu nie sprzyjało zamierzonym funkcjonalnością. Dopiero gruntowna przebudowa w roku 2003-2005 przywróciła funkcje reprezentacyjnego, rekreacyjnego centrum miasta.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.