Sharing is caring!

Zagospodarowanie Chechła, przebudowa Chechła, Chechło remont

Brzydkie kaczątko lokalnych akwenów zamieni się w regionalną perłę! Za sprawą 8 mln złotych Zalew Chechło przejdzie rewolucyjną metamorfozę.

Zalew zaniedbany od lat, w końcu ma szansę stać się regionalną atrakcją. Popularna „Tama” czasy świetności ma już dawno za sobą. Niegdyś było to miejsce oblegane, wręcz kultowe. Restauracja, muszla koncertowa, przebieralnie i ubikacje, plaża, rowerki, czysta woda – kto to jeszcze pamięta? Obecnie teren przy zalewie jest mocno zapuszczony. Chaszcze, rudery, brudna plaża, zdezelowane ławeczki i pseudo-kosze na śmieci znikną w końcu z krajobrazu.

Przebudowa Chechła – jak to się stało?

W projekt zagospodarowania Chechła włączyły się Gmina Trzebinia i Gmina Chrzanów (w granicach których leży zalew), a także Powiat Chrzanowski. Tu należą się wielkie gratulacje i słowa uznania. Włodarze Gmin i Powiatu dogadali się i wspólnie podjęli działania na rzecz lokalnej społeczności. Gmina Trzebinia wyłoży 1,7 mln zł, Gmina Chrzanów 1,3 mln złotych a Powiat 204 tys. złtych. Swoje „trzy grosze” dołożą również Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zadeklarowało, że jeżeli projekt otrzyma dofinansowanie zewnętrzne, za własne pieniądze wykona modernizację obiektów inżynierii wodnej (m.in. śluza).

Zagospodarowanie Chechła – koncepcja

To już pewne – projekt otrzyma dofinansowanie kwotą blisko 5 mln złotych. Razem z pieniędzmi z gmin to ponad 8 mln zł! Co powstanie za te pieniądze i jaki charakter będzie mieć cały projekt?

Cała koncepcja zagospodarowania, zaproponowana przez zespół autorów: dr hab. Inż. Annę Ostręgę, prof. AGH oraz architektów –  Annę Szewczyk-Świątek i Wojciecha Świątka (Instytut Projektowania Urbanistycznego, Politechnika Krakowska) z biura architektonicznego „55Architekci” z Limanowej, nawiązuje do przemysłowej przeszłości Trzebini i Chrzanowa. Zaprezentowano geometryczne formy budynków i przestrzennych instalacji oraz jednolity kod kolorystyczny – czerwono-srebrny – odwołujący się do procesu wypalania galeny.

Remont Chechła – nowa architektura

Zostanie przebudowana linia brzegowa. Oprócz zagospodarowania plaży, od strony obecnej przystani pojawi się forma basenu kąpieliskowego,  ograniczona drewnianymi pomostami i nadbrzeżem. Sama przystań również zostanie przebudowana. W niedalekiej odległości stanie struktura z funkcją punktu widokowego (z pom. gospodarczym). Istniejące parkingi będą przebudowane i zmodernizowane. Pośród drzew swoje miejsce będą miały dzieci – nowoczesny park zabaw. Dla starszych zaaranżowana zostanie w ścieżka zdrowia. Na terenie ośrodka staną budynki z sanitariatami (szalety, przebieralnie, prysznice), budynek przeznaczony na działalność gastronomiczną i nowoczesny hangar (na łodzie i inny sprzęt wodny). Od strony Chrzanowa powstaną parkingi i ścieżka przyrodnicza. Pojawi się również punkt wypoczynku z wiatami i miejscem na ognisko. Całość zostanie spięta ścieżką rowerową biegnącą po koronie istniejącego wału.

Otwarcie nowych obiektów nad Chechłem

Obecnie cały projekt jest na etapie przygotowania do podpisania umowy. W dalszej kolejności zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Prace będą prowadzone w systemie zaprojektuj i wybuduj. Przebudowa powinna trwać do 24 miesięcy. Jeżeli firma budowlana nie napotka w terenie na żadne przeszkody, kąpielisko może być udostępnione dla mieszkańców już w 2019r.

[Prawa autorskie do wizualizacji są zastrzeżone. Publikacja wizualizacji na podstawie zgody otrzymnej od autorów.]

Będzie nam miło, otrzymać Twoje wsparcie. DZIĘKI 

Leave a Comment